Quick Links

Useful Links

Who are the governors?

The Current Composition Of Our Governing Body Is:

The Telferscot Governing Body was reconstituted under the 2012 Constitutional Regulations on 1 October 2019. Under these there are the following categories of governors:

1 x Local Authority

4 x Parent

1 x Head Teacher

1 x Staff

7 x Co-opted 

Members of the Governing Body

Robert Altoft Parent

Term: 20th September 2027

Committees: Resources

Fiona Asiedu Local Authority

Term: 20th November 2027

Committees: Inclusion

Sean Bowring Co-opted
Term: 5th July 2025
Committees: Resources

Sammi Burrows Co-opted
Term: 13 March 2027
Committees: Inclusion

Garry Connolly Co-opted
Term: 5 July 2025
Committees: Resources

David Cooper Headteacher

Jane Edbrooke Parent
Term: 8th March 2027
Committees: Standards

Helen Hillyard Co-opted
Term: 5th July 2025
Committees: Inclusion (Committee Chair)

Mathew Hull Parent
Term: 8th March 2027
Committees: Resources and Standards

Donna Jackson Staff Governor
Term: 16th September 2026
Committees: Inclusion

Aisha Jung Parent
Term: 8th March 2027
Committees: Inclusion

Stacey Mack Co-opted and Vice Chair of the Governing Body
Term: 13 March 2027
Committees: Standards and Curriculum, Inclusion and Pay


Matteo Sciberras Co-opted 
Term: 15 March 2025
Committees: Standards and Curriculum (Committee Vice Chair)

Vacancy Co-opted Governor

Associate Members

The Governing Body has appointed the following members of school staff as non-voting Associate Members, who may attend full Governing Body meetings. Membership of committees is shown in brackets:

Sarah Brogden - SENDCO (Inclusion)

Bex Diplock - Deputy Head (Standards, Resources and Inclusion)

Hannah Martin - School Business Manager (Resources) 

Caroline Siggers -Interim School Business Manager (Resources)

Previous members of the Governing Body in the last 12 months

Leila Redpath Parent, resigned 18th November 2022

Amy Burns-Thomson Co-opted, resigned 16th December 2022

James Cook Parent, term ended on 8th March 2023

Alex Cole Local Authority, resigned 21st July 2023

Oseila Khokhar, Parent, resigned 21st July 2023

Gemma Campbell, Associate, resigned 21st July 2023

Hana Riazuddin Co-opted and Chair of the Governing Body, resigned 21st December 2023

 
All governors serve terms of four years, apart from the Headteacher, who is appointed ex-officio.

For meeting attendance in the 2021/2022 academic year to date, you can view the Full Governing Body attendance here and Committee meeting attendance here.

Diversity Information

As a school we recognise that a diversity of thought, voices and perspectives is essential to good governance and the effective running of any organisation. We regularly collect diversity information from our governors and, depending on current data, can use this to:

– target recruitment to address gaps in experience and diversity
– develop and adapt board practices to ensure full participation
– prioritise training and awareness-raising in identified areas
– address potential ‘blind spots’ through seeking wider advice and perspectives on current and upcoming opportunities, challenges and risks

However, we are unable to publish this information as it would mean that individual members of our governing body are identifiable.